Dom marzeń

Wybudowanie domu według własnego projektu, spełniającego wszystkie nasze oczekiwania pod względem funkcjonalności oraz idealnie oddającego nasze indywidualne poczucie estetyki jest marzeniem wielu osób. Nic więc dziwnego, że budownictwo ma się w dzisiejszych czasach bardzo dobrze. Niestety budowa domu to także bardzo duży koszt, którego nie każdy budżet domowy jest w stanie udźwignąć. Czy zawsze oznacza to, że musimy zrezygnować z naszych marzeń? Na szczęście niekoniecznie musi tak być. Mamy bowiem dwie opcje. Pierwsza z nich to zaciągnięcie kredytu hipotecznego, druga – kupno wybudowanego już domu i generalny remont. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Kredyt hipoteczny – czy warto

Kredyt hipoteczny to inaczej bankowa, długoterminowa pożyczka udzielona na podstawie dwustronnej umowy pomiędzy bankiem (którego obowiązkiem jest udzielenie pożyczki na określoną kwotę) oraz kredytobiorcą (który to ma daną kwotę spożytkować zgodnie z przeznaczeniem oraz zwrócić w ustalonym terminie, zwykle w systemie ratalnym, zwiększoną o prowizję oraz odsetki). Kredyt hipoteczny udzielany jest w celu zakupu czy remontu nieruchomości (bez względu na to, czy jest to mieszkanie czy też dom, z rynku pierwotnego bądź wtórnego) oraz właśnie zakupu działki  (budowlanej bądź rolnej, która może zostać przekształcona w budowlaną) i wybudowania domu. Niestety z zaciągnięciem kredytu hipotecznego wiąże się szereg formalności i nie każdy może liczyć na to, że zostanie mu ona udzielona. Po pierwsze sprawdzana jest nasza historia kredytowa. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, braku spłat (całkowitego czy terminowego) i tak dalej decyzja będzie zwykle odmowna. Ponadto konieczne jest wykazanie się pozytywną zdolnością kredytowa, która stanowi bankowe zabezpieczenia, że pieniądze zostaną mu zwrócone. Ustalana jest ona na podstawie wielu czynników dotyczących naszego życia zawodowego oraz prywatnego. Jeśli jednak naszą zdolność kredytowa pozwala nam na zaciągnięcie kredytu możliwość wybudowania domu stoi przed nami otworem.

Kupno domu i remont

Alternatywę dla wybudowania domu stanowi zakup gotowej nieruchomości i przeprowadzenie szeregu prac remontowych, dzięki którym stanie się ona pod względem funkcjonalności oraz strony wizualnej bliska naszemu ideałowi. Oczywiście zakup nieruchomości nie jest procesem prostym. Wiąże się z nim mnóstwo poświęconego czasu, pieniędzy oraz nerwów. Znalezienie lokalu, który będzie nam odpowiadał, znajdującego się przy tym w odpowiedniej lokalizacji nie jest niestety sprawą prostą. Z zakupem wiąże się ponadto bardzo dużo formalności których sprostanie jest czasochłonne i kosztowne. Same prace remontowe również pochłaniają dużo czasu i pieniędzy, warto jednak pamiętać, że trwa to tylko chwilę w porównaniu z tym, ile lat spędzimy później w naszym wymarzonym domu. Na etapie prac remontowych warto skorzystać z pomocy architekta, który pomoże nam wprowadzić w życie nasze plany i marzenia.

 

Może Ci się również spodoba