Czym jest hydroizolacja i gdzie się ją stosuje?

Jednym z największych zagrożeń dla konstrukcji budynku jest woda. Wnika ona w strukturę betonu i innych materiałów powodując ich powolną erozję. Tylko poprawnie wykonana hydroizolacja z zastosowaniem nowoczesnych technologii eliminuje ryzyko zawilgocenia budynku. Warto więc przeczytać, czym jest hydroizolacja i gdzie się ją stosuje.

Dlaczego zabezpieczenie przeciwwilgociowe jest ważne?

Zawilgocenie konstrukcji żelbetowych i ścian budynku nie tylko ma działanie destrukcyjne, ale także przyczynia się do znacznych straty energii cieplnej. Niezabezpieczone przeciwwilgociowo elementy konstrukcyjne budynku tracą swoje własności termoizolacyjne i tworzą mostki termiczne, przez które ciepło ucieka na zewnątrz. Zalegająca wilgoć powoduje kruszenie i pękanie struktury materiałów budowlanych, a tym samym utratę ich własności. Kolejnym zagrożeniem ze strony przenikającej do pomieszczeń wilgoci jest zagrzybienie ścian. Dlatego prawidłowa hydroizolacja jest ważnym etapem w procesie budowlanym. Warto więc prace hydroizolacyjne powierzyć profesjonalistom, choćby takim jak działająca w Radomiu i całym regionie mazowieckim firma usług dekarskich AZ-Dach, która oferuje także takie materiały budowlane jak, blacha trapezowa, blachodachówka, materiały izolacyjne, okna dachowe itp.

Hydroizolacje balkonów i tarasów

Hydroizolacja takich elementów budynku jak balkony i trasy zabezpiecza przed dostawaniem się wilgoci do wnętrz i rozwojem niebezpiecznych dla zdrowia ludzi pleśni i innych grzybów. Najlepsze firmy budowlane stosują nowoczesne systemy hydroizolacyjne, wykorzystujące skuteczne preparaty i materiały. Dobrym przykładem jest system balkonowy z posadzką żywiczną lub z okładziną ceramiczną albo ekologiczny system tarasowy w układzie odwróconym, w którym wierzchnią warstwę stanowi zieleń.

Hydroizolacje fundamentów i dachów

Przeciwwilgociowe zabezpieczanie fundamentów chroni przed wchłanianiem wody z otoczenia i zjawiskiem podciągania kapilarnego wody w zaprawie murarskiej. Dlatego też do ochrony fundamentów używa się przede wszystkim folii fundamentowych i bąbelkowych, specjalnych płyt styropianowych oraz bitumicznych mas powłokowych do zabezpieczania hydroizolacyjnego. Natomiast do hydroizolacji dachu stosuje się zgrzewane papy asfaltowe i uszczelniacze bitumiczne lub poliuretanowe.

Możesz również polubić…