Kupno i remont nieruchomości
Kupno nieruchomości, prace wykończeniowe i remontowe, aranżacje wnętrz… Dla jednych osób to prawdziwa frajda, dla innych – droga przez mękę. Bez względu na to, do której z tych grup się zaliczasz – jeśli planujesz kupno mieszkania albo domu zacznij od sporządzenia szczegółowego planu działania.
Na początek budżet!
Oczywiście z zakupem nieruchomości mieszkalnej wiąże się bardzo duży wydatek. Bez względu na to, czy planujemy zakup mieszkania czy domu, z rynku pierwotnego czy wtórnego, gotowego do zamieszkania czy w stanie surowym – liczyć się musimy z koniecznością poniesienia sporych kosztów. Niestety mało kto może sobie pozwolić na to, aby dokonać takiego zakupu za gotówkę – własne oszczędności, na etapie planowania trzeba więc wziąć pod uwagę wszelkie kwestie związane koniecznością zaciągnięcia w banku kredytu hipotecznego. Kredyt, czyli pożyczka bankowa przeznaczona – w tym wypadku – na zakup działki budowlanej i budowę domu, kupno mieszkania czy domu z rynku pierwotnego bądź wtórnego czy też przeprowadzenie prac remontowych udzielany jest na podstawie zdolności kredytowej osoby, która się o niego ubiega. Zdolność kredytowa uzależniona jest natomiast od wielu różnych czynników związanych zarówno z naszym życiem zawodowym (rodzaj umowy zatrudnienia, miesięczne przychody itp.), jak i prywatnym / rodzinnym (miesięczne wydatki, ilość osób wchodzących w skład naszego gospodarstwa domowego, licz na osób będących na naszym utrzymaniu itp.). Ustalanie budżetu warto więc zacząć od zorientowana się, jak wygląda sytuacja kredytowa w poszczególnych bankach i na jak wysoki kredyt możemy realnie liczyć. Do naszego budżetu wyliczyć możemy zarówno nasze własne oszczędności (tak zwany wkład własny), jak i właśnie kwotę kredytu. Przy ustalaniu budżetu trzeba jednak pamiętać, że poza kosztem samej nieruchomości opłacić musimy szereg opłat urzędowych, związanych z kredytem itd., zaś potem czeka nas remont i zakupy – regały, meble, sprzętu, dekoracje itp. Kiedy ustalimy szczegółowy budżet możemy przejść dalej.
Budżet – i co dalej
Kiedy uda nam się załatwić kwestie związane z finansami możemy zająć się kolejnym etap planowania. Zastanówmy się w pierwszej kolejności, jakim typem nieruchomości jesteśmy zainteresowani oraz jaki powinien być jej stan. Oczywiście do wyboru mamy mieszkania oraz domy, z rynku pierwotnego i wtórnego. Każde z tych rozwiązań ma swe wady i zalety. O tym, co będzie najlepsze dla nas zdecydować możemy wyłącznie na podstawie indywidualnych preferencji. Kiedy zakupimy już nieruchomość naszych marzeń czekać nas będą prace remontowe bądź wykończeniowe. One także najlepiej jest rozpocząć od sporządzenia szczegółowego planu. Warto pomyśleć choćby o tym, że pomieszczenia takie jak łazienka czy kuchnia wymagają innych rozwiązań, niż na przykład salon, ponieważ są to miejsca pełniące bardzo specyficzne funkcje. Jeśli nie zaplanujemy dokładnie naszego remontu i pozwolimy na to, aby naszym doradcą okazał się pośpiech z czasem możemy to odczuć.
Najnowsze komentarze