Dom czy mieszkanie – co wybrać

Dom czy mieszkanie? Jest to odwieczny dylemat, przed którym stają osoby decydujące się na zakup swojej własnej nieruchomości. Zarówno zakup mieszkania, jak i domu ma swoje plusy i minusy, dobre i złe strony, zwolenników i przeciwników… Oczywiście to, co jest dobre dla jednych osób dla innych może być niepotrzebne czy wręcz problematyczne, dlatego ostateczna decyzja powinna opierać się na indywidualnych pobudkach oraz poparta powinna być dokładnym przeanalizowaniem wszystkich pozytywnych i negatywnych aspektów. Poniżej opisane zostaną najpopularniejsze czynniki brane pod uwagę na etapie decydowania, jaki typ nieruchomości będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Mieszkanie – plusy

Nie sposób ukryć, że jednym z głównych czynników badanych pod uwagę na etapie poszukiwania nieruchomości mieszkalnej jest jej koszt. Niestety z takim zakupem wiąże się spory wydatek. Liczyć się trzeba nie tylko z kosztem samej nieruchomości, ale też opłatami urzędowym, kosztami zaciągnięcia kredytu hipotecznego i tak dalej. Oczywiście często musimy się liczyć z koniecznością przeprowadzenia szeregu prac remontowych, dodatkowo zakupić musimy niezbędne sprzęty, meble i tak dalej. W zdecydowanej większości przypadków zakup mieszkania to znacznie mniejszy koszt. Oczywiście wziąć pod uwagę trzeba czynniki takie jak lokalizacja, powierzchnia czy stan. Jeśli jednak myślimy o podobnych lokalach pod tymi względami – mieszkanie jest wyjściem mniej kosztownym. Taniej niż wyposażenie domu powinno wyjść także samo wyposażenie mieszkania. Utrzymanie mieszkania to także mniejsze wydatki. Łatwiej jest także utrzymać je w czystości i porządku. Kolejnym plusem zakupu mieszkania jest większy wybór pod względem lokalizacji. Jeśli zależy nam na zamieszkania w samym centrum dużego i tętniącego życiem miasta musimy raczej zrezygnować z planu zakupu domu. Naturalnie mieszkania mają też swoje gorsze strony. Po pierwsze ogranicza nas przestrzeń, przez co nie zawsze pozwolić sobie możemy na interesującą nas aranżacje. Sporym problemem mogą być także… sąsiedzi, na wybór których nie mamy żadnego wpływu.

Dobre strony zakupu domu

Osobom, które decydują się na kupno domu zależy przede wszystkim na dwóch rzeczach – komforcie związanym z dużą powierzchnią oraz swobodą, jaką daje nam brak sąsiadów mieszkających tuż za ścianą. Oczywiście duża powierzchnia użytkowa to dużo więcej możliwości pod względem aranżacyjnym. Być może marzy nam się własna biblioteka, siłownia czy chociażby garderoba – szafa, która pomieści całą naszą odzież. Są to planu i marzenia niestety bardzo trudne do wykonania w przypadku mieszkania, często wręcz niewykonalne. Kolejny już wspomniany plus to brak osób mieszkających w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Nie tylko nie musimy liczyć się z szeregiem nieprzyjemności, jakie mogą z tego wyniknąć, mamy też większą swobodę działania nikomu przy tym nie przeszkadzając. Oczywiście ostateczna decyzja odnośnie zakupu domu czy mieszkania jest kwestią indywidualną.

 

Możesz również polubić…