Jak powstaje nasze nowe gniazdko?

Jak wygląda proces budowania domu?

Wielu architektów i budowniczych mówi, że zrozumiałe jest, że kupujący są podekscytowani widząc jak powstaje ich nowy dom od początku do końca.

„Nasi właściciele domów lubią oglądać, jak dom się zbiera, od nalewania fundamentów po kadrowanie i obserwowanie, jak dom nabiera kształtu” – mówią „Kiedy dom już ma pierwsze kształty, zaczynają wizualizować, jak żyją w tej przestrzeni i jak z niej korzystają – wyobrażając sobie, dokąd trafiają meble i jak spędzają tam czas z przyjaciółmi i rodziną. Trzeba jednak zauważyć że budowa domu to nie taka bułka z masłem.

Aby pomóc Ci przygotować się i zrozumieć budowę nowego domu, w tym artykule opisano typowe kroki, które wykonawca podejmie podczas budowy nowego domu, i pomoże ci być na bieżąco z tym, co dzieje się na kluczowych etapach.

Należy pamiętać, że proces budowania domu może się różnić w zależności od regionu i budowniczego, zwłaszcza jeśli budujesz rozbudowany niestandardowy dom. Warto zapytać swojego konstruktora o jego szczegółowe zasady i procedury.

Przygotowanie placu budowy i wylanie fundamentów

Często prace przygotowawcze i fundamentowe wykonuje ta sama załoga, ale może nie być tak w przypadku zalesionej działki. Korzystając z koparki i spychacza, załoga oczyszcza miejsce z kamieni, gruzu i drzew dla domu i, w stosownych przypadkach, układu septycznego. Po wyrównaniu terenu, rozkłada się drewniane formy, które służą jako szablon fundamentu i instaluje się podpory.

Po wylaniu betonu do otworów i wykopów potrzeba czasu do utwardzenia. W tym okresie na budowie nie będzie żadnej aktywności.
Po utwardzeniu betonu załoga nakłada membranę hydroizolacyjną na ściany fundamentowe; instaluje odpływy, krany kanalizacyjne i wodne oraz wszelkie instalacje hydrauliczne, które muszą dostać się do płyty na pierwszym piętrze lub podłogi w piwnicy.

Wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i HVAC

Po zakończeniu budowy konstrukcji głównej, ścian można zainstalować bocznicę i dach. W tym samym czasie wykonawcy instalacji elektrycznych i hydraulicznych zaczynają prowadzić rury i przewody przez ściany wewnętrzne, sufity i podłogi. Zainstalowane są kanały kanalizacyjne i otwory wentylacyjne, a także przewody doprowadzające wodę dla każdego urządzenia. W tym miejscu umieszczono wanny i jednoczęściowe kabiny prysznicowe, ponieważ jest więcej miejsca na manewrowanie dużymi, ciężkimi przedmiotami.
Po pokryciu dachu dom uważa się za „wysuszony”. Elektryk następnie instaluje gniazda dla gniazd, świateł i przełączników oraz prowadzi przewody z panelu wyłącznika do każdego gniazda. Prace obejmują okablowanie telefonów, telewizji kablowej i systemów muzycznych.

Ocieplenie i izolacja

Izolacja odgrywa kluczową rolę w tworzeniu bardziej komfortowego, spójnego klimatu w pomieszczeniu, jednocześnie znacznie poprawiając efektywność energetyczną domu. Jedną z najważniejszych cech izolacji jest jej wydajność cieplna lub wartość R, która wskazuje, jak dobrze materiał jest odporny na przenoszenie ciepła. Większość domów jest izolowana we wszystkich ścianach zewnętrznych, a także na poddaszu i podłogach znajdujących się nad niedokończonymi piwnicami lub pełzającymi przestrzeniami.

Najpopularniejsze rodzaje izolacji stosowane w nowych domach to włókno szklane, celuloza i pianka. W zależności od regionu i klimatu budowniczy może również używać wełny mineralnej (znanej również jako wełna żużlowa); bloki betonowe; płyta piankowa lub sztywna pianka; izolacyjne formy betonowe (ICF); spryskana pianka; oraz izolowane panele konstrukcyjne (SIP).

Izolacja koca, która jest dostarczana w kawałkach lub rolkach, jest typowa w budowie nowego domu. Podobnie jest z luźno wypełnioną i wdmuchiwaną izolacją, która jest wykonana z włókna szklanego, celulozy lub cząstek wełny mineralnej. Inna opcja izolacji, płynna pianka, może być natryskiwana, spieniana na miejscu, wtryskiwana lub zalewana. Chociaż kosztuje więcej niż tradycyjna izolacja płata, płynna piana ma dwukrotnie wartość R na cal i może wypełnić najmniejsze wnęki, tworząc skuteczną barierę powietrzną.

Po tych krokach zostaje wykończenie wnętrza, zainstalowanie obiektów na zewnątrz takich jak podjazdy, przejścia, ścieżki itp.
Trudno w kilku krokach zmieścić tak obszerny proces jakim jest powstawanie i budowa nowego domu od podstaw. To dość ciężki czasu, ponieważ jako nowi właściciele musimy wszystkiego dopilnować i trzymać cały czas rękę na pulsie. Mimo to efekt końcowy wart jest takiego poświęcenia.

 

Możesz również polubić…