Kupno domu marzeń

Rynek nieruchomości w Polsce działa dosyć prężnie i po brzegi wypełniony jest różnego rodzaju ofertami sprzedaży. Jest to dobrze prosperujący i rokujący na przyszłość biznes, nic więc dziwnego, że nowe biura zajmujące się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami wyrastają jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Z perspektywy osoby starającej się o zakup mieszkania, domu czy też działki budowlanej sprawy nie wygląda jednak tak prosto, jak można by przypuszczać. Cały proces prowadzący do sfinalizowania planu o zakupie wymarzonego domu jest długi, skomplikowany i niestety kosztowny. Są jednak rzeczy, które można zrobić, aby chociaż trochę go sobie ułatwić.

Wrocław zakup nieruchomości od czego zacząć?

Podobnie jak w przypadku wielu innych spraw poszukiwanie odpowiedniego dla nas lokalu mieszkalnego zacząć warto od kwestii związanych z finansami. Niestety zakup mieszkania, domu czy działki to dosyć duży wydatek, który w znacznym stopniu nadszarpnąć może domowy budżet. W dzisiejszych czasach niewiele osób dysponuje oszczędnościami dużymi na tyle, żeby dokonać takiego zakupu za gotówkę. Należy więc upewnić się, że uzyskanie kredytu hipotecznego będzie w naszym wypadku możliwe. W pierwszej kolejności skorzystać możemy z kalkulatora kredytowego, czyli specjalnego narzędzia internetowego, które pozwala nam na orientacyjne ustalenie naszej zdolności kredytowej oraz warunki przydzielania kredytów w poszczególnych bankach. O dokładne i szczegółowe informacje zapytać musimy jednak bezpośrednio w placówce banku. Najlepiej jest wybrać kilka banków, których oferta wyda się nam interesującą, po czym umówić się na rozmowę z ich przedstawicielami. To, czy kredyt zostanie nam przyznany, jaką będzie jego maksymalna wysokość oraz ogólne warunki uzależnione jest od naszej zdolności kredytowej.

 

Pod pojęciem tym znajdują się wszelkie czynniki mające wpływ na naszą wypłacalność, dlatego tez stanowi ona dla banku gwarancję, że pożyczone kredytobiorcy pieniądze do niego powrócą. Ustalenie zdolności kredytowej opiera się na wywiadzie dotyczącym naszego zawodowego i prywatnego życia popartym dowodami. W związku z naszą karierą zawodową znaczenie mają rzeczy takie jak miejsce pracy, typ umowy na jaką jest ona zawarte, miesięczne wynagrodzenie i tak dalej. Ponadto znaczenie mają kwestie dotyczące naszej rodziny i stylu życia, czyli na przykład ilość osób wchodzących w skład naszego gospodarstwa domowego, liczba osób pozostających na naszym utrzymaniu, miesięczne wydatki, kwoty innych kredytów i tak dalej. Do naszego budżetu, który przeznaczyć planujemy na zakup mieszkania czy domu włączamy zarówno wkład własny, czyli nasze oszczędności, oraz kwotę pożyczki bankowej przyznanej nam w ramach kredytu hipotecznego. Planując kwestie budżetowe trzeba dodatkowo zapamiętać kilka życzymy. Przede wszystkim ważne jest to, że cena lokalu to nie wszystko. Opłacić musimy także kwestie urzędowe, związane z kredytem itd. Wydatki nie kończą się także na samym kupnie – następnie czeka nas remont, urządzanie itp.

 

Może Ci się również spodoba