Okna drewniane a plastikowe – porównanie

Jeszcze do niedawna osoby pragnące zamontować stolarkę okienną w budynku mieszkalnym miały do wyboru tylko jedną opcję, a mianowicie okna drewniane. Sytuacja ta uległa przeobrażeniu wraz z wprowadzeniem na rynek alternatywnych modeli zrobionych z tworzywa PCV. Właściciele domów często zastanawiają się, które rozwiązanie lepiej spełni ich oczekiwania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie przeczytaj niniejszy artykuł.

Okna drewniane – ogólna charakterystyka

W procesie produkcyjnym drewnianych okien wykorzystuje się surowiec pochodzący z trwałych gatunków drzew, takich jak modrzew, sosna, jodła, świerk oraz dąb. Modele te odznaczają się wysokim poziomem szczelności. Artykuły z wysokiej jakości okuciami i przeszkleniami skutecznie chronią wnętrze przed nadmierną utratą ciepła, a także dobiegającym z zewnątrz hałasem. Okna z drewna instalowane przez fachowców z takich przedsiębiorstw, jak firma zajmująca się montażem stolarki drzwiowej i okiennej Just-Optic, odznaczają się sztywnością. Ich niewątpliwą zaletą jest też odporność na skrajnie wysokie i niskie temperatury. Drewniane modele doskonale nadają się zatem do tworzenia wielkogabarytowych przeszkleń. Warto mieć świadomość, że stolarka okienna z drewna jest łatwa w montażu. W razie potrzeby można też bez większego problemu usunąć powstałe na jej powierzchni defekty.

Najważniejsze zalety okien plastikowych

Plastikowe okna – podobnie jak drewniane – także mają wiele zalet. Również w ich przypadku można mówić o wysokim poziomie izolacyjności termicznej oraz akustycznej. Ponadto są one niewrażliwe na wilgoć oraz szkodliwe oddziaływanie różnorodnych substancji chemicznych. Stolarka okienna z tworzywa PCV nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych ani konserwacyjnych. Wystarczy od czasu do czasu przemyć powierzchnię ram oraz szyb z widniejących na niej zabrudzeń. Okna z PCV z Łańcuta na ogół są też tańsze niż ich odpowiedniki. Warto też mieć świadomość, że plastikowe modele wyróżniają się uniwersalnością zastosowania. Świetnie wpasowują się one w bryłę każdego domu. Artykuły te mogą mieć dowolny kształt. Budowa komorowa sprawia, że są one lekkie oraz proste w montażu. Opcjonalnie można je wyposażyć w funkcje antywłamaniowe, zmniejszając tym samym ryzyko dostania się złodziei do domu.

Możesz również polubić…