Zdobądź swoje mieszkanie krok po kroku

Pierwszy raz kupujesz na polskim rynku nieruchomości? Kredyt na mieszkanie to coś co cię interesuje? Poniżej znajdziesz instrukcje krok po kroku, jak wygląda cały proces. Jeśli chcesz kupić mieszkanie od dewelopera, ten artykuł pomoże Ci zrozumieć temat i uniknąć czyhających czasami pułapek.

Przede wszystkim zdolność kredytowa

Niezależnie od tego, czy kupujesz nieruchomość na rynku pierwotnym czy wtórnym, musisz wiedzieć, na jakie mieszkanie możesz sobie pozwolić. Odwiedź brokera kredytów hipotecznych lub idź do banków.

Czasami musisz przygotować się na kredyt. Twoja zdolność kredytowa może być zbyt niska w stosunku do twoich oczekiwań (lub wcale jej nie masz). Zdolność kredytową można poprawić na różne sposoby, ale w niektórych przypadkach może to potrwać nawet kilka miesięcy. Dlatego warto zrobić do dużo wcześniej, gdy tylko będziesz miał na myśli kredyt na mieszkanie aby później nie przeraziły cię liczby, druczki, haczyki czy rata kredytu hipotecznego.
Od brokera lub w banku dowiesz się najważniejszych szczegółów – jaka będzie rata kredytu hipotecznego, oprocentowanie, prowizje i inne opłaty oraz jakie będą koszty związane z transakcją. To da ci czas na odpowiednie przygotowanie się.

Znajdź idealne mieszkanie

Zacząć poszukiwania warto od internetu.. Główne witryny reklamujące nieruchomości to otodom. pl, gratka. pl, tabelaofert. pl. Istnieją również usługi dedykowane tylko rynkowi pierwotnemu, np. rynekpierwotny. pl, nowyrynekpierwotny. pl.
Oczywiście strony internetowe programistów będą również cennym źródłem informacji. Znajdziesz tam wizualizacje inwestycji, plany pięter i możesz sprawdzić, które apartamenty są w ofercie. Możesz również umówić się na spotkanie z deweloperem w jego biurze lub na placu budowy jeśli jest ona na dość zaawansowanym etapie.

Odwiedź targi mieszkaniowe. Na targach znajdziesz wielu deweloperów w jednym miejscu, ale także doradców kredytowych i agentów nieruchomości. Targi zwykle odbywają się w weekendy. Informacje o takich wydarzeniach można znaleźć na przykład na stronie mieszkowi. pl lub targimieszkaniowe. pl.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania? To jest temat na osobny post. Z pewnością musisz sprawdzić natężenie ruchu w różnych porach dnia. Dowiedz się, co jest obecnie budowane na tym obszarze i co ma być budowane na tym obszarze w najbliższej przyszłości, jak wygląda infrastruktura (drogi, sklepy, usługi).

Ubieganie się o kredyt

Jeśli podpisałeś umowę deweloperską lub umowę rezerwacji, możesz ubiegać się o kredyt na mieszkanie. Inne dokumenty potrzebne do pożyczki są już przygotowane, ponieważ wcześniej spotkałeś się z brokerem lub bankiem.

Nie należy czekać z wnioskiem, ponieważ umowa z deweloperem wyznacza termin, dlatego należy jak najszybciej uzyskać pożyczkę. Jeśli pożyczka nie zostanie uregulowana w terminie, możesz stracić opłatę rezerwacyjną. Jednak należy przyznać, że programiści są elastyczni i często zgadzają się na przedłużenie terminu.
Dość powszechną praktyką na polskim rynku jest składanie wniosków o kredyt mieszkaniowy jednocześnie do kilku banków (zwykle trzech).

Powinieneś zrobić to samo na wypadek, gdyby Twój wniosek został odrzucony przez jeden z banków.

Po 4-6 tygodniach powinno być po wszystkim, a ty podpisałeś umowę o kredyt hipoteczny i możesz zająć się przygotowaniem do wejścia w kolejny życiowy etap w nowym mieszkaniu.

 

Może Ci się również spodoba