Etapy projektowania instalacji odpylających

W wielu zakładach produkcyjnych czy logistycznych montowane są zaawansowane systemy filtrujące powietrze. Planowanie i montaż powinny przebiegać według sprawdzonych zasad uwzględniających potrzeby klienta. Pozostałe kryteria są równie ważne i może od nich zależeć sprawność oraz wieloletnia bezawaryjna eksploatacja instalacji filtrującej. Etapy wznoszenia systemu opisane są w poniższym artykule. Poznaj je i zastosuj!

Najważniejsze etapy projektowania instalacji odpylającej

Eksperci jednogłośnie wskazują, że głównym czynnikiem warunkującym efektywne projektowanie instalacji odpylającej jest zdefiniowanie rodzaju, ilości oraz miejsca powstawania zanieczyszczeń. Najczęściej producenci przemysłowi korzystają z urządzeń do produkcji elementów metalowych, obróbki tworzyw sztucznych, drewna, mąki, cukru czy biomasy. Według przedstawiciela firmy Frawent z Wolsztyna kolejnym kluczowym elementem jest szczegółowa inwentaryzacja całego obiektu. Obejmuje ona poznanie planów całej hali i pomieszczeń objętych systemem odpylającym. Poza tym przedstawiciele danej firmy udają się na wizję lokalną celem zdefiniowania dodatkowych informacji i poznania potrzeb oraz wyznaczenia ewentualnych zagrożeń. To konieczny krok również pod względem planowania przebiegu elementów instalacji oraz prowadzenia prac montażowych. Bez odpowiedniego przygotowania metody wznoszenia systemu odpylającego mogą być ryzykowne wobec wszechobecnych oparów.

Pozostałe kroki potrzebne do stworzenia wydajnej instalacji odpylającej

To jeszcze nie wszystko, co trzeba ustalić przed realizacją projektu. Instalacje odpylające wymagają dostępu do prądu czy sprężonego powietrza. Dlatego przebieg instalacji powinien uwzględniać dostęp do punktów strategicznych. Kolejny krok to podjęcie decyzji o planowanej wydajności systemu. Warunkuje ona jego prawidłowe działanie teraz, jak również w momencie ewentualnej rozbudowy zakładu. Co równie istotne z punktu widzenia funkcjonowania instalacji, należy podjąć decyzję o sposobie odprowadzania przefiltrowanych odpadów. Plan uwzględnia sposób transportu, przechowywania i eliminacji odpadów wyodrębnionych przez filtry. Po takim zaplanowaniu projektu można skonsultować go z klientem i przejść do realizacji.

Może Ci się również spodoba