Spełnić marzenie czy trzymać się rozsądku

Posiadanie własnego domu jest celem wielu osób. Jednak nie oszukujmy się kwota którą trzeba wyłożyć aby spełnić to marzenie często przekracza nasze możliwości. Dlatego wiele osób aby kupić dom, musi zaciągnąć kredyt hipoteczny. Albo to, albo perspektywa pozostania w wynajętym mieszkaniu w dającej się przewidzieć przyszłości. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to ważna decyzja życiowa, którą należy podjąć po długim zastanowieniu. Oto kilka zalet i wad, które pomogą podjąć decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego.

Zalety

Długoterminowe kredyty hipoteczne – Przy średniej cenie domu w Polsce, hipoteka jest jedynym sposobem dla większości ludzi na posiadanie własnego domu. Wpływa to z pewnością na to że długoterminowe kredyty hipoteczne stają się dostępne. Te 30-letnie czy nawet dłuższe kredyty hipoteczne oznaczają, że chociaż jest to dłuższe zobowiązanie, może być bardziej przystępną opcją.

Względna opłacalność tych pożyczek – oprocentowanie kredytu hipotecznego jest ogólnie niższe niż w przypadku innych rodzajów pożyczek. Kredytodawcy mogą oferować różne kredyty hipoteczne, takie jak oprocentowanie według stałej stopy procentowej, tracker lub oferty ze zniżką. Możliwe jest znalezienie konkretnej oferty kredytu hipotecznego, która jest idealna dla Ciebie w twojej konkretnej sytuacji.

Stosunkowo łatwa do spłaty – hipoteka spłacana jest stopniowo co miesiąc, a w zależności od stopy oprocentowania miesięczne raty mogą być znacznie niższe niż czynsz, jaki zapłaciłbyś na danym obszarze za np. mieszkanie

Wady

Dług – najbardziej oczywista niedogodność tego rozwiązania to, to że zaciągając kredyt hipoteczny, zobowiązujesz się do spłacenia dużej ilości pieniędzy w określonym czasie, w tym odsetek. Nawet przez 25 lat będziesz spłacać o wiele więcej niż pożyczyłeś.

Zabezpieczona pożyczka – hipoteka jest zabezpieczoną pożyczką na twoją nieruchomość, więc jeśli nie będziesz w stanie nadążyć ze spłatami, możesz stracić dom.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych stale się zmienia i może wzrosnąć – Może to być zaletą, ponieważ może również spaść, ale może to oznaczać, że ostatecznie zapłacisz więcej, niż się spodziewałeś.

Wartość nieruchomości może spadać w miarę wahań rynku – nigdy nie będziesz mieć pewności, czy wartość nieruchomości wzrośnie, a może się okazać, że stracisz pieniądze na nieruchomości, jeśli zdecydujesz się na sprzedaż.

Najpierw przemyśl później działaj

Jeśli już zdecydujesz się na kredyt hipoteczny i uznasz że to jedyne rozwiązanie, które sprawi że kupisz bądź zbudujesz dom, wybierz odpowiednią ofertę. Aby to zrobić musisz się dobrze przygotować, przeszukać i przeczytać wiele informacji. Warto też skorzystać z porad specjalistów lub kogoś zaufanego kto podejmował już taką decyzję, w kocu jest ona na bardzo długi czas.

 

Może Ci się również spodoba