Rodzaje płyt termoizolacyjnych

Płyty termoizolacyjne – coraz popularniejsze w budownictwie – wyróżniają się zdecydowanie lepszymi parametrami niż tradycyjne materiały izolacyjne, np. styropian czy wełna mineralna. Płyty PIR, które w ostatnich latach cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów, są bardzo uniwersalne. Warto jednak poznać najważniejsze rodzaje płyt termoizolacyjnych, aby dobrze je dobrać do planowanych prac. Zapraszamy do lektury artykułu!

Czym charakteryzują się płyty termoizolacyjne PIR?

Płyty termoizolacyjne PIR wyróżniają się przede wszystkim charakterystyczną konstrukcją. Są to płyty izolacyjne ze specjalnym rdzeniem z pianki poliizocyjanurowej. PIR to tak naprawdę ulepszony i zmodyfikowany chemicznie poliuretan. Do jego najważniejszych cech należą: odporność na bardzo wysokie temperatury i ogromna trwałość. Ze względu na to, że struktury izocyjanurowe ulegają częściowemu zwęgleniu, a zwęglona warstwa bardzo skutecznie chroni przed przenikaniem wysokiej temperatury przez płyty, możemy mówić, że płyty termoizolacyjne PIR stanowią ochronę przeciwpożarową.

Jakie są rodzaje płyt termoizolacyjnych PIR?

Jak tłumaczą producenci płyt PIR, te nowoczesne materiały nadają się do docieplenia praktycznie każdego elementu w obiektach budowlanych. Wszystko dzięki unikalnym właściwościom. Twardość, trwałość, niska nasiąkliwość – za sprawą właśnie tych cech płyty termoizolacyjne PIR nadają się do ocieplenia podłóg, fundamentów, stropów, a także do izolacji ścian, dachów i poddaszy. Warto jednak wiedzieć, czym się różnią poszczególne rodzaje tych materiałów.

W katalogu producenta znajdziemy:

  • płyty termPIR AL– posiadają gazoszczelną okładzinę wielowarstwową, która zawiera aluminium, to najbardziej uniwersalny materiał, o świetnych parametrach termicznych,
  • płyty termPIR WS–  składają się z rdzenia termoizolacyjnego ze sztywnej pianki PIR. Płyt zabezpieczone są obustronnie okładziną gazoprzepuszczalną z welonu szklanego (WS).
  • płyty termPIR ETX– posiadają okładzinę z włókna szklanego, dobry materiał przeznaczony do systemu ociepleń budynków metodą lekką-mokrą,
  • płyty termPIR AGRO AL– posiadają okładzinę aluminiową, rekomendowana jako zmywalna podsufitka budynków inwentarskich.

Płyty izolacyjne PIR to bezkonkurencyjne rozwiązanie na podwyższenie energooszczędności każdego obiektu. Nadają się do kompletnego ocieplenia budynków mieszkalnych oraz przemysłowych. Płyty PIR znajdują zastosowanie jako część składowa systemów termoizolacyjnych. Służą między innymi do ocieplenia dachów skośnych, poddaszy, strychów, stropodachów i tarasów, ocieplenia ścian, stropów, piwnic oraz fundamentów i podłóg. Warto podkreślić, że mamy do czynienia z materiałem odpornym na gryzonie i substancje chemiczne. To wszystko przekłada się na najwyższą niezawodność i ogromną jakość.

Możesz również polubić…