Lepiej jest kupić czy wybudować dom?

Od wielu już lat toczą się rozmowy o tym, czy taniej jest kupić stary dom i go wyremontować, czy może lepiej jest wybudować nowy budynek. Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?

Zwolenników zakupu starego budynku i wyremontowania go nie brakuje. Trzeba mieć jednak świadomość, że takie rozwiązanie ma wiele zalet, jak i wad. Przede wszystkim, kwota wyjściowa w przypadku zakupu starej nieruchomości jest znacznie niższa niż ta, na jaką należy przygotować się budując dom. Przy tej samej wielkości budynku i ilości pięter budowa domu może okazać się kilkukrotnie droższą niż zakup takiego budynku. Jednak powodem tego może być przede wszystkim stan techniczny domu. Starsza nieruchomość może wymagać odpowiednich działań, by można było w niej bezpiecznie zamieszkiwać. Jednocześnie, jeśli zdecydujemy się na wybudowanie domu możemy mieć pewność, że nieruchomość będzie w pełni nowa, wszystkie materiały będą w stanie wytrzymać wiele lat, a my będziemy mieć pewność, że dom będzie trwały i wytrzyma wiele lat.

Dodatkowo, osoby dla których budowa domu to najrozsądniejsze wyjście wskazują, że podczas budowy domu można samemu zdecydować, w którym miejscu będzie znajdowało się okno, kontakt czy ściana lub drzwi. W wypadku zakupu starszej nieruchomości najczęściej trzeba albo zaakceptować obecny stan rzeczy, albo liczyć się z koniecznością przerabiania, przebudowywania lub przenoszenia poszczególnych elementów czy instalacji. Zdarza się także, że w przypadku istniejących już budynków z pewnych rozwiązań musimy zrezygnować całkowicie, gdyż nie będą one technicznie możliwe do wykonania. Jednocześnie, zwolennicy budowania nowych nieruchomości podkreślają, że to właśnie to przerabianie, zmiany, a także kapitalny remont wnętrza i zewnętrza domu bywa najdroższy. W takich wypadkach może zdarzyć się, że kwota remontu i przerabiania domu istniejącego wraz z jego zakupem okaże się być wyższa niż budowa domu zupełnie nowego.

Nie da się jednocześnie ukryć, ze taki nowo wybudowany dom również musi zostać wykończony. Wnętrza, które są najczęściej zupełnie puste wymagają tego, by wykonać w nich np. tynki, położyć panele czy deski na podłogach, bądź kafle. W takich wypadkach również należy liczyć się z pewnymi kosztami, które najczęściej nie są jednak aż tak wysokie, jak w przypadku kapitalnego remontu istniejącego już budynku. Chcąc więc podjąć decyzję, czy lepiej jest kupić istniejący już dom, czy też wybudować nowy budynek trzeba wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety każdej z tych możliwości.

 

Możesz również polubić…