Za co w pompie ciepła odpowiada sprężarka inwerterowa?

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze, stanowiące podstawowe źródło energii cieplnej w wielu polskich gospodarstwach domowych. Poza ogrzewaniem pomieszczeń może służyć również do podgrzewania CWU, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako centralny punkt instalacji grzewczej w budynku. Aby jednak pompa spełniała swoje podstawowe funkcje, musi być wyposażona w odpowiednią sprężarkę. Jednym z jej rodzajów jest sprężarka inwerterowa. Za co odpowiada ten element? Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Czym jest sprężarka inwerterowa?

Dostępne na rynku pompy ciepła to złożone konstrukcje składające się z wielu elementów. Jednym z najważniejszych z nich jest sprężarka. W zależności od modelu pompy wyróżniamy różne rodzaje tych urządzeń. Należy do nich m.in. sprężarka tłokowa, spiralna oraz rotacyjna. Pierwsza z nich wyróżnia się najprostszą budową oraz najniższą ceną. Ze względu na niewielką wydajność i nierówną pracę, stosowana jest przede wszystkim w pompach o małej mocy. Modele spiralne, nazywane Scroll, są zdecydowanie wydajniejsze. Za sprawną, stabilną i cichą pracą idzie jednak wysoka cena. Sprężarki rotacyjne stanowią rozwiązanie pośrednie. Zapewniają skuteczne działanie, a ich zakup nie jest najdroższy.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Kołton, producenta kotłów C.O., który w swojej ofercie ma także pompy ciepła: Sprężarka inwerterowa to jeden z rodzajów modeli rotacyjnych. W przeciwieństwie do klasycznych urządzeń typu ON/OFF jest wyposażona w podwójny tłok oraz płynną regulację wydajności. Dzięki temu umożliwia swobodną zmianę mocy grzewczej i dostosowanie intensywności ogrzewania do aktualnych potrzeb mieszkańców budynku. Wszystko za sprawą płynnej zmiany częstotliwości i amplitudy prądu stałego. To rozwiązanie o wiele wygodniejsze w codziennej eksploatacji. Regulacja poboru energii elektrycznej podczas uruchamiania sprężarki to gwarancja zwiększonej trwałości urządzenia. Przekłada się również na oszczędności w rachunkach za prąd.

Rola sprężarki inwerterowej

Sprężarka inwerterowa odpowiada za efektywność pracy całego systemu. Zadaniem tego urządzenia jest zamiana darmowej energii w ciepło wykorzystywane do przygotowywania CWU oraz ogrzewania poszczególnych pomieszczeń w budynku. Ma przy tym wpływ na ilość prądu pobieranego przez pompę w trakcie użytkowania. Od poprawnego działania tego elementu zależy stabilność zasilania instalacji grzewczej. Gdy sprężarka zapewnia odpowiednią sprawność, w domu nie występują wahania temperatury, a ryzyko przegrzania lub niedogrzania konkretnego pomieszczenia praktycznie nie występuje.

Montaż inwerterowej pompy ciepła eliminuje zjawisko taktowania pracy urządzenia, a co za tym idzie, produkcję nadmiaru energii. Dzięki temu inwestor może zrezygnować z zakupu dodatkowego zbiornika buforowego. Pozwala także na łatwe dopasowanie mocy pompy do różnego zapotrzebowania energetycznego obiektu w zależności od sezonu. To z kolei prowadzi do widocznych oszczędności w trakcie eksploatacji budynku.

Możesz również polubić…