Kupno domu i co dalej?

Własne cztery kąty. Miejsce, które możemy nazwać domem, do którego zawsze możemy wrócić, gdzie czujemy się dobrze i na miejscu. Kto z nas o nim nie marzył? Niestety w dzisiejszych czasach sytuacja coraz częściej zmusza nas do wynajmowania mieszkania, co niestety oddala realizację naszego marzenia. Być może jednak czas zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie było by dla nas zaciągnięcie kredytu hipotecznego i zrealizowanie tego planu? Czy kredyt naprawdę jest tak trudno uzyskać, jak sugeruje to wiele osób? Czy to na w ogóle sens?

Kredyt czyli co?

Kredytem nazywana jest pożyczka, której na podstawie dwustronnej, pisemnej umowy bank udziela kredytobiorcy. Jest ona przyznana na konkretny cel, którym w przypadku kredytu hipotecznego jest kupno działki budowlanej i budowa domu, kupno domu albo mieszkania bądź przeprowadzenie szeregu niezbędnych prac remontowych. Obowiązkiem kredytobiorcy, poza wykorzystaniem przyznanych mu funduszy zgodnie z ustalonym przeznaczeniem jest terminowe ich zwracanie (zwykle w systemie ratalnym), wraz z odsetkami i bankową prowizją. Uzyskanie kredytu nie jest łatwe, nie ma jednak powodu, aby proces ten demonizować. Aby uzyskać pożyczkę musimy wykazać zdolność kredytową, która stanowi dla banku gwarancję, że jego pieniądze do niego powrócą. Do ustalenia zdolności kredytowej niezbędne jest udzielenie mnóstwa informacji związanych z naszą pracą oraz sytuacja rodzinną. Na podstawie tych informacji bank ustali nasze miesięczne przychody i finansowe zobowiązania, potwierdzi stabilność zatrudnienia itd. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie – Kredyt kredyt zostanie nam udzielony. Warto planując budżet zapamiętać, że wydatki związane z zakupem mieszkania czy domu to nie tylko jego koszt. Opłacić musimy kwestie związane z formalnościami urzędowym itp. W następnej zaś kolejności z dużą dozą prawdopodobieństwa czekać nas będzie konieczność przeprowadzenia prac wykończeniowych lub remontowych. Trzeba też zakupić wszelkie sprzętu, meble, drzwi, okna, dywany i tak dalej. Wszystko to zwiększa ostateczną kwotę, której potrzebujemy.

I co dalej?

Czyszczenie łazienki, sprzątnie , pranie dywanów i mnóstwo tego typu czynności – nie warto o nich zapominać już na etapie planowania zakupu nieruchomości. Być może wydaje nam się, że najlepszym rozwiązaniem dla naszej rodziny będzie zakup obszernego domu jednorodzinnego z dużym ogrodem, potem zaś okaże się, że nasz tryb życia znacznie przeszkadza nam w utrzymaniu go co w porządku i czystości? Są to rzeczy, o których mało kto myśli na etapie sporządzania planów i szukania odpowiedniej nieruchomości, a wbrew pozorom mają one kolosalne znaczenie dla naszego komfortu i wygody. Nie powinniśmy więc o nich zapominać ani traktować ich "po macoszemu ". Być może zakup nieruchomości zdaje się nad przestać i ilość kwestii, które należy koniecznie wziąć pod uwagę jest zbyt przytłaczający. Warto jednak pamiętać o tym, jaki czeka nas efekt – własny dom. Miejsce, do którego zawsze wracać będziemy z uśmiechem na twarzy.

Może Ci się również spodoba