Z pralki unosi się brzydki zapach. Co zrobić?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez pewnych urządzeń. Lodówka, żelazko czy pralka są dziś oczywistym wyposażeniem AGD, które znajduje się w każdym domu. Aby przedmioty te mogły nam długo i z powodzeniem służyć, powinniśmy zadbać o nie w szczególny sposób.

Co z tą pralką?

Zdarza się, że z pralki unosi się fetor trudny do zniesienia. Po skończeniu prania i wyjęciu odzieży, okazuje się, że nieprzyjemny zapach przeniknął przez strukturę materiału i tym samym ubrania zwyczajnie, śmierdzą. Przykry zapach z pralki związany jest z różnymi powodami. Co jest zatem przyczyną takiego stanu rzeczy?

  1. Pleśń i grzyb zalegające w bębnie pralki. Aby oczyścić nasze urządzenie z tego typu szkodliwych zabrudzeń, należy ustawić program piorący na 90 stopni, uprzednio wyjmując odzież z pralki. Po skończonym cyklu możemy użyć samodzielnie zrobionego preparatu z sody oczyszczonej oraz octu. Gotowy preparat wlewamy ponownie do bębna i jeszcze raz ustawiamy program na wysoką temperaturę. Innym sposobem może być też zakup środka grzybobójczego dedykowanego pralkom. Popularne w sprzedaży specyfiki z węglem aktywnym nie usuwają dokładnie pleśni, ale są przydatne w oczyszczaniu z bakterii chorobotwórczych. Bakterie i inne drobnoustroje niezwykle szybko się mnożą, szczególnie, gdy pierzemy w niskich temperaturach i zostawiamy zamknięte drzwiczki pralki, tak, że powietrze nie ma odpowiedniej cyrkulacji, a woda zamiast wysychać, gnije w wilgotnym środowisku.
  2. Zapchany i niedrożny filtr. Filtr w pralce to oprócz silnika niezmiernie istotny element. Jeśli filtr jest zapchany i zamieniony, woda wylewa się z urządzenia i przykry zapach z pralki odczuwalny jest przez cały czas. Niektóre filtry trzeba będzie czasem wymienić. Inne zaś, tak długo nie były wyjmowane że wyjęcie ich graniczy z cudem, ponieważ są obrośnięte kamieniem i niemal wręcz zrośnięte ze ścianami komory. Jeśli możemy samodzielnie wyjąć filtr, to pierwszym krokiem będzie opłukanie go pod bieżącą wodą i odkamienienie. Nie zapominajmy też o wyczyszczeniu komory!
    Pachnąca i przede wszystkim sprawna pralka to urządzenie, z którego korzysta się z największą przyjemnością. Dbajmy zatem o nasze pralki, tak aby służyły nam bezusterkowo przez długi czas.

Kategoria: dom

Może Ci się również spodoba