Charakterystyka tynków drewnopodobnych

Sposób wykończenie ścian ma ogromny wpływ na estetykę budynku oraz jego pomieszczeń. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań – jednym z najciekawszych i cieszących się rosnącą popularnością wśród inwestorów i architektów są tzw. tynki drewnopodobne. Czym się one charakteryzują i dlaczego warto zdecydować się na ich wykorzystania zamiast naturalnego drewna?

Czym są tynki drewnopodobne?

Tynki drewnopodobne to stosunkowo młode rozwiązanie z kategorii materiałów do wykańczania ścian. Mają one postać podłużnych, prostych paneli – na pierwszy rzut oka przypominają zwykłe deski. Tym, co je wyróżnia, jest materiał, z którego je wykonano. Jest nim wysokogatunkowy tynk (akrylowy, silikonowy lub silikatowy) rozprowadzony na odpowiednim podłożu, np. z celulozy. Nim tynk zdąży związać się na stałe, przy pomocy odpowiednich technologii wykonuje się na jego powierzchni wzór bardzo realistycznie oddający fakturę naturalnego drewna, między innymi słoje, sęki, pęknięcie etc. Dla wzmocnienia efektu panele można malować, dzięki czemu na pierwszy rzut oka panel z tynku w niczym nie różni się od deski z drewna. Wysokiej jakości tynki drewnopodobne znaleźć można między innymi w ofercie firmy Tiserec.

Czym odznaczają się tynki drewnopodobne?

Tynki drewnopodobne cechuje nie tylko ich realistyczny wygląd – posiadają również wiele innych zalet. Wśród najważniejszych należy wymienić:

  • Wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych – takich jak wilgoć, zanieczyszczenia, wysoka i niska temperatura czy wiatr, a także działanie szkodników, nie wymagają przy tym konserwacji
  • Dużą wytrzymałość mechaniczną i stałość kształtu – panele z tynku nie odkształcają się, zachowują przez długi czas swoją pierwotną formę i wymiary
  • Prostotę montażu – panele z tynku można bardzo łatwo przycinać do pożądanego kształtu i wymiaru, wystarczy zwykły nóż introligatorski. Ponadto do ich zamontowania na ścianie nie potrzeba wykonywać otworów, wystarczy użyć dobrego kleju montażowego. W praktyce z montażem może poradzić sobie nawet jedna osoba.
  • Lekkość – tynki drewnopodobne są bardzo lekkie, nie obciążają ścian, można je więc zamontować nawet na ścianach działowych.

Do tego wszystkie tynki są dużo tańsze od naturalnego drewna.

Kiedy warto zdecydować się na tynki drewnopodobne?

Wymienione wyżej cechy sprawiają, że tynki drewnopodobne stanowią bardzo atrakcyjną alternatywę dla paneli i okładzin z naturalnego drewna – są świetną propozycją przede wszystkim dla wszystkim dla tych z inwestorów, którzy mają ograniczony budżet, a mimo to chcą wprowadzić do swoich wnętrz ciekawy klimat. Sprawdzą się one znakomicie w urządzaniu zarówno prywatnych domów i mieszkań, jak i przy  wykańczaniu wnętrz lokali usługowych i handlowych, restauracji, czy hoteli.

Może Ci się również spodoba