Koszt instalacji rekuperacji. Z jakim wydatkiem się liczyć?

Rekuperacja to instalacja, która niesie wiele korzyści w budynkach. Dzięki niej można efektywnie zadbać o wymianę powietrza we wnętrzach, ale także zyskać oszczędności na ogrzewaniu. Jak to możliwe i czy koszty montażu rekuperacji są duże? Sprawdźmy najważniejsze informacje odnośnie tego systemu wentylacji.

Czym jest rekuperacja?

Wentylacja w budynkach mieszkalnych oraz lokalach usługowych jest bardzo ważna. Gwarantuje dostęp do świeżego powietrza, zapobiega powstawaniu niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni, odprowadza wilgoć oraz poprawia komfort przebywania w pomieszczeniach. Standardową wentylacją jest ta grawitacyjna. Jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest rekuperacja. Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Efektywna wymiana powietrza możliwa jest dzięki wykorzystaniu centrali wentylacyjnej z rekuperatorem i wentylatorami  odprowadzających powietrze, ale także nawiewających świeże i oczyszczone z zewnątrz powietrze. Instalacją i projektowaniem rekuperacji zajmuje się między innymi wentylacja z rekuperacją Ventus.

Od czego zależy koszt rekuperatora?

Rekuperator to urządzenie elektryczne, które nawiewa świeże powietrze oraz wywiewa to zużyte. Jego najważniejszą częścią jest wymiennik ciepła. Koszt rekuperatora uzależniony jest od tego, jaką ma wydajność w zakresie przepływu powietrza i jaki rekuperator został w niej zastosowany. Dodatkowo na cenę rekuperatora wpływ ma marka, parametry techniczne, a także dodatkowe funkcje. Dlatego ciężko jest określić jednoznaczną cenę. Koszt zakupu rekuperatora może wahać się od 6  do nawet 18 000 zł. Należy pamiętać, że podczas wyboru trzeba zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale dostosowanie jego parametrów do wielkości budynku oraz warunków, w jakich ma pracować.

Całkowity koszt instalacji rekuperacji – o czym należy pamiętać?

Wentylacja z odzyskiem ciepła, aby mogła być zainstalowana w budynku, musi zostać dokładnie przemyślana. W tym celu wykonuje się projekt, który kosztuje od 200 do 800 zł. Wydatki, które trzeba ponieść w związku z instalacją rekuperacji to oczywiście koszty instalacji, a także materiałów takich, jak kanały wentylacyjne, czerpnie oraz rozdzielacz. Łączne kwoty inwestycji w wentylację mechaniczną mogą wynieść nawet ponad 25 000 zł. Oczywiście wybierając urządzenia z najwyższej półki koszty te mogą być znacznie wyższe.

Może Ci się również spodoba