Kołdra – jak ją pielęgnować?

Kołdra zaliczana jest do ważnych, jak nie jednych z najważniejszych akcesoriów sypialnianych. Nie ma się co dziwić – w końcu jest w stanie zagwarantować nam zdrowy i spokojny wypoczynek! Wynika to z faktu, iż odpowiada za właściwy komfort termiczny, a także przyjemne wrażenie otulenia. Jednak jej codzienne użytkowanie wiąże się z możliwością zabrudzenia. Zatem, jak ją pielęgnować?

Jakie są rodzaje kołdry?

Decydując się na wysokiej jakości kołdrę, należy wziąć pod uwagę trzy czynniki – rozmiar, gramaturę oraz rodzaj wypełnienie. Ostatnia kwestia jest o tyle ważna, iż decyduje o indywidualnych właściwościach modelu. Z uwagi na to, wyróżniamy kołdrę syntetyczną oraz naturalną (m.in. kołdrę z pierzem, puchem lub wełną). A na czym polega pielęgnacja i pranie poszczególnych rodzajów?

Jak prać kołdrę syntetyczną?

Nie ma co ukrywać, kołdry syntetyczne są dość łatwe w pielęgnacji. Zaleca się pranie ich w 60°C, a odświeżanie na poziomie 30-40°C. Jednak tutaj wszystko zależy od materiału wykorzystanego wewnątrz, dlatego warto spojrzeć na uwagi od producenta. W przypadku prania najczęściej ograniczeniem jest ładowność pralki. Poza tym, kołdry syntetyczne stosunkowo szybko wysychają i nie ulegają zniekształceniu lub zbryleniu.

Jak prać kołdra z pierzem lub puchem?

Tutaj musimy być bardziej ostrożni, gdyż podjęcie niewłaściwych kroków może skutkować utrata sprężystości. Warto tutaj zwrócić uwagę na informacje od producenta, które zawierają informację, czy produkt może być prany lub odwirowany. Jeśli dopuszczone jest pranie kołdry naturalnej w pralce, to powinno odbywać się ono z użyciem specjalnych kulek, które w trakcie prania będą rozbijać wypełnienie. Sama kołdra schnie dłużej niż syntetyczna. Z uwagi na liczne trudności, zaleca się czyszczenie chemiczne.

Jak prać kołdrę wełnianą?

Kołdra wełniana również jest zaliczana do produktów naturalnych, jednak wymaga innego traktowania z uwagi na ryzyko skurczenia włókien. Tutaj w pierwszej kolejności patrzymy na informacje od producenta. Pranie ręczne opiera się o nalanie do wanny letniej wody oraz umieszczenie w niej kołdry na kilkadziesiąt minut. W tym czasie obracamy i delikatnie ugniatamy. W przypadku pralki – musi być dostępny specjalny program.

Dlaczego warto dbać o kołdrę?

Wielu z nas zastanawia się, dlaczego tak naprawdę kołdra wymaga pielęgnacji. Jak się okazuje, ma bliski kontakt z naszym ciałem każdej nocy, przez co jest zarażona na:

  • wsiąkanie potu, co w późniejszym czasie może wiązać się z nieprzyjemnym zapachem,

  • gromadzeniem i rozwijanie się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, takich jak bakterie, grzyby i roztocza,

  • zabrudzenia związane z rozlanym napojem, a także zrzucany przez nas, martwy naskórek czy kurz.

Dbając o odpowiednią pielęgnację kołdry, możemy uniknąć alergii, które przejawiają się m.in. świądem skóry, dusznościami czy katarem. Tak naprawdę wystarczy częste wietrzenie, wytrząsanie oraz regularne pranie!

Nie ma rzeczy wiecznych, gdyż im częściej czegoś używamy, ty, szybciej ulega to zużyciu. Tak też jest w przypadku kołdry, która powinna być wymieniana średnio co 5-10 lat. Warto to zrobić, zwłaszcza gdy poszycie pożółkło, dużo się pocimy w nocy lub sam wsad kołdry jest mocno zbity nawet po staranny praniu i suszeniu.

Artykuł sponsorowany.

Może Ci się również spodoba