Jak wybrać odpowiedni pistolet do kleju?

Klejenie na ciepło za pomocą pistoletu to jedno z bardzo popularnych rozwiązań, które z powodzeniem wykorzystywane są zarówno w opcji przemysłowej oraz w przypadku prac indywidualnych. Oprócz samego kleju, który będziemy stosować, bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego pistoletu, który będzie dopasowany do kleju oraz spełni nasze potrzeby. Dzięki temu znacznie usprawnimy nasze prace, zarówno w przypadku naprawy małych usterek oraz realizacji bardziej wymagających zadań.

Pistolet do kleju to klasyczne narzędzie, które pozwala nam na łączenie różnych elementów za pomocą gorącego kleju. Kleje takie inaczej nazywane są również klejami topliwymi, ponieważ swój stały stan zmieniają pod wpływem wysokiej temperatury. Atutem korzystania z pistoletów jest przede wszystkim wygoda oraz możliwość precyzyjnego aplikowania spoiwa, dzięki czemu codzienne prace są dużo bardziej wydajne. To sprawia, że z pistoletów do kleju korzystają zarówno profesjonaliści oraz domowi majsterkowicze, a wszyscy chwalą sobie ten sposób działania.

Czym kierować się przy wyborze pistoletu do kleju?

Pistolet do kleju wybieramy przede wszystkim, biorąc pod uwagę jego moc. Będzie ona determinowana zakresem prac, które chcemy wykonywać przy pomocy pistoletu. Od mocy zależy między innymi tempo rozgrzania kleju, czyli przygotowania spoiwa. Jeżeli szukamy prostego i niedrogiego kleju do domowego użytku, gdzie przede wszystkim skupiamy się na drobnych pracach, to optymalna może być moc urządzenia na poziomie 30W. To również doskonała opcja dla osób, które dopiero uczą się takiego działania i nie mają zbyt wiele doświadczenia. Takie pistolety wolniej rozgrzewają klej, dzięki czemu mamy trochę więcej czasu na korektę ewentualnych błędów, jednak praca będzie wówczas wolniejsza.

Jeżeli jestesmy osobami o dużo większym doświadczeniu to zdecydowanie możemy postawić na pistolety o większej mocy. Wówczas tempo prac będzie szybsze, a klej będzie rozgrzewany szybciej. Oczywiście są to moce dla pistoletów do użytku domowego. Te, które stosowane są w skali przemysłowej mogą posiadać moc nawet oscylującą w granicach 1000W i wymagają dużego doświadczenia i precyzji działania. Jak z każdym sprzętem, przy użytkowaniu pistoletu na klej musimy zachować szczególne środki bezpieczeństwa i ostrożność, a wówczas praca da nam sporo satysfakcji.

Kategoria: dom

Może Ci się również spodoba