Postawienie domu, to nie tania sprawa.

Każdego roku specjaliści z Kalkulatorów Budowlanych oszacowują, ile wyniesie budowa domu w 2019 roku. Jednak informacje nie są zbyt dobre, koszty budowy domu do stanu surowego zamkniętego wzrosły o 7% ,a do deweloperskiego aż do 9%. Nie jest to optymistyczna informacja zważywszy na to, że każdy Polak musi pracować, o co najmniej kilka miesięcy dłużej, by wykończyć swój wymarzony dom.

Jest kilka aspektów, od których zależne jest to czy koszty budowy domu będą wyższe, czy niższe. Najważniejszym wyborem jest firma budowlana. Wynagrodzenie firmy budowlanej to kilkadziesiąt procent kosztów, które ponosisz przy budowie domu. Zatem, jaką firmę wybrać by nie była droga, a równie dobra? Najlepiej jest wystawić ogłoszenie na portalu z usługami budowlanymi, wtedy najszybciej znajdziesz dobrego i niedrogiego wykonawcę. Ze względu na to, że zgłosi się kilka firm, będziesz mógł wybierać w ofertach. Tym sposobem nie wpędzisz się w dodatkowe koszty budowy domu.

Grosz do grosza.

Jak możemy zaoszczędzić przy budowie domu? Należy oszczędzać już przy wyborze projektu oraz przy pracach wykończeniowych. Trzeba więc rozważnie podchodzić do ilości balkonów oraz skomplikowanego kilku spadowego dachu. Dzięki temu, że zaoszczędzimy i wybierzemy mniej skomplikowany projekt, zostanie nam w kieszeni jakieś 15tys. Jest to dużo pieniędzy zważywszy na to, że samo wykończenie pochłania bardzo dużo pieniędzy. Powinniśmy też zwracać uwagę na ceny np. desek podłogowych i płytek. Jeśli wybierzemy kilka złotych tańszą opcję, a równie dobrą pod koniec robót zostanie nam pokaźna suma. Warto zastanowić się również nad piwnicą i dodatkowymi pokojami. Jeśli postanowimy zrezygnować z tych dodatkowych pomieszczeń możemy zaoszczędzić jakieś 40% pieniędzy. Jeśli chcieliście mieć okna o nietypowym kształcie, ale wasz budżet mocno ucierpi, nie decyduj się na nie. Kup okna prostokątne, są równie ładne i eleganckie, a zdecydowanie mniej kosztują.

Jeśli jesteś teraz na etapie planowania budowy, wybieraj zawsze proste i nieskomplikowane technologie. Większość pieniędzy pochłaniają właśnie nasze udziwnienia budowlane, o których w większości nawet nie mamy pojęcia. Zdecydowanie pamiętaj o samodyscyplinie podczas wykańczania domu i kalkulowaniu wszystkich kosztów wtedy Twoja budowa i wykończenie, będą pod kontrolą i nie pochłoną niepotrzebnych kosztów.

Ogólnie pojęta budowa domu, to nie są przelewki. Musimy być pewni z jakiego materiału budowlanego powstanie nasz dom, czym będziemy go ocieplać, jaką instalację będziemy zakładać itp. Są to kluczowe decyzje, które musimy podjąć przy rozpoczęciu budowy.
Bo budownictwo rządzi się swoimi prawami.

 

Może Ci się również spodoba