Jakie obciążenia działają na dach?
Wytrzymałość dachu powinna być dostosowana do przewidywanych obciążeń, które działają lub mogą działać na jego konstrukcję w trakcie eksploatacji:
- obciążenia stałe – upraszczając, można powiedzieć, że jest to masa własna dachu (więźba, ocieplenie, pokrycie), których wartość możesz znacznie zmniejszyć (a przez to poprawić nośność dachu), jeżeli np. ciężkie pokrycie z dachówki ceramicznej wymienisz na lekką i trwałą blachę trapezową czy blachodachówkę;
- obciążenia zmienne – pochodzą od różnego typu instalacji podwieszanych do konstrukcji dachu i montowanych nad jego powierzchnią (anteny, maszty, panele fotowoltaiczne), a także obciążenia zmienne środowiskowe, czyli m.in. wiatr, deszcz, śnieg.
Najważniejsze czynniki wpływające na wytrzymałość dachów to jakość pokrycia i solidność wykonania więźby dachowej oraz prac dekarskich. Konstrukcja nośna powinna powstać z wysokiej jakości materiałów i w zgodzie z projektem budowlanym. Z kolei dobrze dobrane pokrycie zapewnia szczelność i niezmienne parametry techniczne w długich okresach eksploatacji.
Od czego zależy wytrzymałość blachy trapezowej na obciążenia?
Co bezpośrednio wpływa na wytrzymałość pokrycia z blachy dachowej? Odpowiedzi udziela ekspert z firmy Hanbud, producenta pokryć blaszanych: – Pierwszym warunkiem wytrzymałości pokrycia jest jakość produktu. Dlatego warto stawiać na godne zaufania marki. Drugi parametr to wysokość przetłoczenia blachy: wyższy profil sprawia, że pokrycie jest bardziej odporne na odkształcenia. Trzecim czynnikiem jest kąt nachylenia połaci i forma całego dachu: przy dachach stromych i prostych nie występuje praktycznie ryzyko zalegania śniegu, liści i innych zanieczyszczeń, które mogą spowodować przeciążenie dachu i pogorszenie stanu technicznego pokrycia.
Podsumowując, dopuszczalne obciążenie dachu z blachy trapezowej zależy od bardzo wielu zmiennych, w tym od jakości więźby i pokrycia, fachowości prac budowlanych i dekarskich. Ważne jest, aby na wszystkich etapach budowy dachu stosować wytyczne projektowe oraz tabele obciążeniowe, które dostarczają producenci pokryć dachowych.
Najnowsze komentarze