Do czego używane są wentylatory wysokotemperaturowe oddymiające?

W przypadku niektórych budynków niezbędne jest wykonanie instalacji przeciwpożarowej, która pozwala zminimalizować zagrożenie związane z pojawieniem się ognia oraz zadymienia. Jednym z elementów systemu przeciwpożarowego są wentylatory przeciwpożarowe oddymiające. Czym charakteryzują się tego typu urządzenia wentylacyjne? Jakie normy muszą spełniać? Wyjaśniamy.

Wentylatory jako element instalacji przeciwpożarowych

Stosowanie różnego rodzaju zabezpieczeń na wypadek wybuchu pożaru pozwala ograniczyć ryzyko związane z utratą zdrowia i życia. Instalacje przeciwpożarowe muszą być obowiązkowo uwzględnione w planie m.in. budynków użyteczności publicznej oraz budynków wielomieszkaniowych, w których jednocześnie przebywa duża liczba osób.

Jednym z elementów instalacji przeciwpożarowych są wentylatory wysokotemperaturowe oddymiające, które pozwalają oczyścić powietrze z dymu i znajdujących się w nim toksycznych związków, umożliwiając bezpieczną ewakuację oraz ułatwiając akcję gaszenia pożaru. Specjalistyczne wentylatory wysokotemperaturowe oddymiające oferuje np. polska firma Klimawent, która specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnych, niezawodnych systemów i urządzeń do przemysłowego zastosowania.

Do czego służą wentylatory wysokotemperaturowe oddymiające?

Jak sama nazwa wskazuje, wentylatory oddymiające służą do usuwania z pomieszczeń dymu, który pojawia się m.in. na skutek wybuchu pożaru. Są one odporne na działanie wysokiej temperatury, co gwarantuje niezawodną pracę systemu przeciwpożarowego w bardzo trudnych warunkach. Dzięki wentylatorom wysokotemperaturowym oddymiającym, które są uruchamiane przez system, gdy zostanie wykryte zadymienie, możliwa jest ochrona zdrowia i życia osób przebywających w budynku. Warto pamiętać, że unoszący się w pomieszczeniach dym zawiera liczne substancje szkodliwe, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do zatrucia organizmu oraz śmierci.

Dzięki wentylatorom oddymiającym możliwa jest sprawna ewakuacja. Urządzenia te muszą spełniać rygorystyczne normy jakości, do których zaliczamy m.in. normę PN-PN-EN 12101-3, która dotyczy systemów kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła oraz normę PN-EN 13501-4, która dotyczy klasyfikacji ogniowej wyrobów budowlanych i elementów budynków.

Może Ci się również spodoba