Jakie obciążenia mogą przyjmować dachy z blachy trapezowej?

Nie ma jednej, obowiązującej w każdych warunkach wytrzymałości dachów, których pokryciem jest blacha trapezowa. Na ostateczną odporność konstrukcji na obciążenia składa się wiele czynników, które należy uwzględnić na etapie projektowania, konstruowania więźby, układania warstwy ocieplającej i finałowych prac dekarskich. W artykule wyjaśniamy, od czego zależą dopuszczalne obciążenia, które mogą bezpiecznie przyjmować dachy kryte blachą trapezową.

Jakie obciążenia działają na dach?

Wytrzymałość dachu powinna być dostosowana do przewidywanych obciążeń, które działają lub mogą działać na jego konstrukcję w trakcie eksploatacji:

  • obciążenia stałe – upraszczając, można powiedzieć, że jest to masa własna dachu (więźba, ocieplenie, pokrycie), których wartość możesz znacznie zmniejszyć (a przez to poprawić nośność dachu), jeżeli np. ciężkie pokrycie z dachówki ceramicznej wymienisz na lekką i trwałą blachę trapezową czy blachodachówkę;
  • obciążenia zmienne – pochodzą od różnego typu instalacji podwieszanych do konstrukcji dachu i montowanych nad jego powierzchnią (anteny, maszty, panele fotowoltaiczne), a także obciążenia zmienne środowiskowe, czyli m.in. wiatr, deszcz, śnieg.

Najważniejsze czynniki wpływające na wytrzymałość dachów to jakość pokrycia i solidność wykonania więźby dachowej oraz prac dekarskich. Konstrukcja nośna powinna powstać z wysokiej jakości materiałów i w zgodzie z projektem budowlanym. Z kolei dobrze dobrane pokrycie zapewnia szczelność i niezmienne parametry techniczne w długich okresach eksploatacji.

Od czego zależy wytrzymałość blachy trapezowej na obciążenia?

Co bezpośrednio wpływa na wytrzymałość pokrycia z blachy dachowej? Odpowiedzi udziela ekspert z firmy Hanbud, producenta pokryć blaszanych: – Pierwszym warunkiem wytrzymałości pokrycia jest jakość produktu. Dlatego warto stawiać na godne zaufania marki. Drugi parametr to wysokość przetłoczenia blachy: wyższy profil sprawia, że pokrycie jest bardziej odporne na odkształcenia. Trzecim czynnikiem jest kąt nachylenia połaci i forma całego dachu: przy dachach stromych i prostych nie występuje praktycznie ryzyko zalegania śniegu, liści i innych zanieczyszczeń, które mogą spowodować przeciążenie dachu i pogorszenie stanu technicznego pokrycia.

Podsumowując, dopuszczalne obciążenie dachu z blachy trapezowej zależy od bardzo wielu zmiennych, w tym od jakości więźby i pokrycia, fachowości prac budowlanych i dekarskich. Ważne jest, aby na wszystkich etapach budowy dachu stosować wytyczne projektowe oraz tabele obciążeniowe, które dostarczają producenci pokryć dachowych.

Możesz również polubić…