Zastosowanie geosiatek w budowie nawierzchni

Prace ziemne we współczesnym budownictwie i drogownictwie wymagają nowoczesnych technologii i materiałów. Jedno z ciekawszych rozwiązań dotyczy zwiększenia stabilność i wytrzymałości podłoża za pomocą specjalnych siatek. Chcesz wiedzieć, jak równomiernie rozłożyć obciążenia przy budowie nawierzchni z zastosowaniem geosiatek? Przeczytaj artykuł!

Czym są geosiatki?

Geosiatki są coraz częściej stosowane w inżynierii lądowej, głównie przy prowadzeniu inwestycji drogowych. Są rodzajem syntetycznego i wytrzymałego materiału o regularnej strukturze z prostokątnymi oczkami. Geosiatki wykonane są najczęściej z włókien szklanych lub włókien szklanych połączonych z włóknami węglowymi. Taką technologię wytwarzania geosiatek stosuje między innymi producent geokompozytów BauTex z Pabianic, który oprócz geosiatek, wytwarza też elewacyjne siatki budowlane, tkaniny rowingowe twill, siatki szklano-węglowe i wiele innych.

Jak działają siatki drogowe?

Podstawowym zadaniem geosiatek jest wzmacnianie nawierzchni drogowych. Zapewniają większą stabilność oraz zwiększają wytrzymałość gruntu dzięki równomiernemu rozłożeniu obciążeń. Siatki szklane do wzmocnienia nawierzchni asfaltowych chronią też przed uszkodzeniami mechanicznymi, skutecznie wydłużając żywotność ulic, dróg i autostrad. Zmniejszają tym samym koszty utrzymania infrastruktury drogowej. Ponadto geosiatki mogą być stosowane w celu zmniejszenia ilości pyłu i innych zanieczyszczeń, które mogą być uwalniane do środowiska. Warto zaznaczyć, że wzmacnianie konstrukcji dróg i chodników ma także znaczenie dla bezpieczeństwa ich użytkowników.

Rodzaje geosiatek drogowych do wielu zastosowań

Czołowi wytwórcy geosiatek do wzmacniania nawierzchni asfaltowych produkują siatki z różnych surowców, o zróżnicowanej wielkości oczek, w wielu wariantach wytrzymałościowych w zależności od zastosowania. Wyróżniamy  geosiatki jednokierunkowe, które sprawdzają się najlepiej przy podłużnych obciążeniach. Natomiast siatki dwukierunkowe przeznaczone są do obciążeń wielokierunkowych takich, jakie występują na drogach, torowiskach i parkingach. Geosiatki z włókien szklanych wykorzystywane są również do wzmacniania gruntów w budownictwie i stabilizacji stromych powierzchni, takich jak wały, nasypy i osuwiska, chroniąc je przed osuwaniem się gruntu.

Możesz również polubić…