Zmęczenie rano? Sprawdź, czy Twój materac jest nadal wartościowy

Materace, jak inne przedmioty codziennego użytku, po jakimś krótszym lub dłuższym czasie, zaczynają tracić swoje właściwości i nie nadają się do dalszego korzystania. Jeśli masz swój materac od bardzo długiego czasu, to teraz jest czas, aby mu się lepiej przyjrzeć i sprawdzić, czy nadal nadaje się do spania! Na co konkretnie zwrócić uwagę? Tego dowiesz się poniżej!

Kiedy warto wymienić stary materac na nowy?

Bardzo często zdarza się tak, że to nasze ciało podpowiada nam, że obecny materac nie jest już dla nas odpowiedni. Istnieje również kilka innych czynników, które koniecznie musisz wziąć pod uwagę, a oto niektóre z nich:

  1. Twój materac ma około 7-10 lat

Gwarancja na większość produktów RTV czy AGD wynosi dwa lata, jednak materace mają dłużej pozostawać bez żadnej wady. Jednak nie są one nieśmiertelne i po około 7-10 latach codziennego użytkowania, materac powinien zostać wymieniony na całkiem nowy.

  1. Obolałe ciało

Jeśli od jakiegoś czasu rano budzisz się całkowicie obolały, to jest to bardzo ważny znak, że Twój materac może tracić swoje właściwości. Przez te wszystkie lata mogły powstać na nim liczne wgłębienia, górki, deformacje i nierówności, co na pewno nie sprzyja dobremu wysypianiu się. Możesz odczuwać ból pleców, drętwienie rąk i nóg.

  1. Budzisz się zmęczony

Materac, który ma już kilka lat, może nie zapewniać odpowiedniego wsparcia dla pleców, a w szczególności dla kręgosłupa. Właśnie w takim przypadku, mięśnie na Twoich plecach muszą pracować przez całą noc, dlatego rano możesz budzić się zmęczonym.

  1. Budzisz się w nocy

Jeśli po położeniu się do łóżka bardzo długo szukasz odpowiedniej pozycji, aby spokojnie zasnąć, a nawet jeśli Ci się to uda, to później budzisz się wielokrotnie w nocy, to wiedz, że z Twoim materacem może być coś nie tak i może musisz go wymienić na nowy.

  1. Po Twoim materacu widać, ile ma lat

Codzienne użytkowanie materaca sprawia, że po kilku latach mogą się na nim pojawić różne przebarwienia, plamy, zagniecenia czy zmechacenia. To również może być ważnym powodem, aby wymienić materac na nowy. Zwłaszcza jeśli wydziela on nieprzyjemny zapach, to wiedz, że zakup nowego łóżka jest nieunikniony!

Twój materac z całą pewnością jest wartościowy, jeśli przede wszystkim się na nim dobrze wysypiasz. Nie ma jednej reguły, która określiłaby to, kiedy materac należy wymienić na nowy, ponieważ trzeba obserwować wiele zmiennych. Jeśli jednak czujesz zmęczenie czy ból ciała po porannym przebudzeniu się, to wymiana materaca jest bliżej niż dalej!

Artykuł powstał we współpracy z SennaMaterace.pl.

Może Ci się również spodoba