Wentylatory jako element instalacji przeciwpożarowych
Stosowanie różnego rodzaju zabezpieczeń na wypadek wybuchu pożaru pozwala ograniczyć ryzyko związane z utratą zdrowia i życia. Instalacje przeciwpożarowe muszą być obowiązkowo uwzględnione w planie m.in. budynków użyteczności publicznej oraz budynków wielomieszkaniowych, w których jednocześnie przebywa duża liczba osób.
Jednym z elementów instalacji przeciwpożarowych są wentylatory wysokotemperaturowe oddymiające, które pozwalają oczyścić powietrze z dymu i znajdujących się w nim toksycznych związków, umożliwiając bezpieczną ewakuację oraz ułatwiając akcję gaszenia pożaru. Specjalistyczne wentylatory wysokotemperaturowe oddymiające oferuje np. polska firma Klimawent, która specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnych, niezawodnych systemów i urządzeń do przemysłowego zastosowania.
Do czego służą wentylatory wysokotemperaturowe oddymiające?
Jak sama nazwa wskazuje, wentylatory oddymiające służą do usuwania z pomieszczeń dymu, który pojawia się m.in. na skutek wybuchu pożaru. Są one odporne na działanie wysokiej temperatury, co gwarantuje niezawodną pracę systemu przeciwpożarowego w bardzo trudnych warunkach. Dzięki wentylatorom wysokotemperaturowym oddymiającym, które są uruchamiane przez system, gdy zostanie wykryte zadymienie, możliwa jest ochrona zdrowia i życia osób przebywających w budynku. Warto pamiętać, że unoszący się w pomieszczeniach dym zawiera liczne substancje szkodliwe, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do zatrucia organizmu oraz śmierci.
Dzięki wentylatorom oddymiającym możliwa jest sprawna ewakuacja. Urządzenia te muszą spełniać rygorystyczne normy jakości, do których zaliczamy m.in. normę PN-PN-EN 12101-3, która dotyczy systemów kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła oraz normę PN-EN 13501-4, która dotyczy klasyfikacji ogniowej wyrobów budowlanych i elementów budynków.
Najnowsze komentarze