Jakie właściwości mają iniekty cementowe? Co wyróżnia te środki?
Iniekty cementowe to środki przeznaczone do naprawy powierzchni z wykorzystaniem metody iniekcji. W zależności od potrzeb może być to iniekcja grawitacyjna lub ciśnieniowa. Druga z wymienionych metod jest duża szybsza, w wielu przypadkach także skuteczniejsza. Jej zaletą jest też fakt, że może być zastosowana nawet w grubych murach, których poziom zawilgocenia sięga 95%.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy produkującej i dystrybuującej chemię budowlaną – ImmerBau: Cechą charakterystyczną dla iniektów cementowych jest płynna konsystencja. Dzięki temu dokładnie wypełniają wszelkie ubytki i wnikają do najgłębszych warstw podłoża. Starannie wyselekcjonowany skład poprawia właściwości naprawcze – zastosowanie środków niweluje powstawanie skurczów oraz wnikanie chlorków powodujących degradację betonowej powierzchni. To produkty o doskonałej pompowalności. Ma to duże znaczenie w czasie stosowania w trudnych warunkach środowiskowych. Z uwagi na odporność na szkodliwe działanie mrozu i wilgoci z powodzeniem można korzystać z nich również na zewnątrz.
Zastosowanie iniektów cementowych
Zaprawy określane jako iniekty cementowe stosowane są podczas wypełnienia niewielkich szczelin i pęknięć powstałych na powierzchniach betonowych i żelbetowych, a także tych wykonanych z cegły oraz kamienia. Wykorzystanie środków na bazie cementu prowadzi do usunięcia rys, a co za tym idzie, zapobiega przenikaniu wilgoci i związków chemicznych odpowiedzialnych za powstawanie korozji. Do ich zadań należy też uszczelnianie konstrukcji w celu zamknięcia drogi wnikania wody do wnętrza budynku. To bardzo dobry wybór w przypadku konieczności wykonania wtórnej izolacji poziomej.
Iniekty cementowe służą również jako środki do kotwienia prętów zbrojeniowych w konstrukcjach betonowych oraz osadzania kotew w elementach konstrukcyjnych z betonu, kamienia i skały. Wybrane produkty mogą być stosowane przy stabilizacji rur oraz niwelowaniu ubytków w konstrukcjach wypełnionych wodą. Zaprawy wzmacniają powierzchnie i przedłużają żywotność materiałów użytych do ich budowy. Dzięki temu chętnie sięgają po nie przedstawiciele firm realizujących projekty dla budownictwa (ogólnego, przemysłowego, podziemnego, hydrotechnicznego) oraz infrastruktury komunikacyjnej.
Najnowsze komentarze