Do czego służą iniekty cementowe?

W wyniku wieloletniego użytkowania na powierzchniach wykonanych z betonu, żelbetu, cegły czy kamienia mogą pojawiać się nieestetyczne rysy oraz pęknięcia. Ubytki te nie tylko źle wyglądają, ale zagrażają również bezpieczeństwu obiektu. Aby się ich pozbyć, konieczne może okazać się zastosowanie specjalnych zapraw naprawczych. Należą do nich m.in. iniekty cementowe. Czym są te produkty? Jaka jest ich rola? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Jakie właściwości mają iniekty cementowe? Co wyróżnia te środki?

Iniekty cementowe to środki przeznaczone do naprawy powierzchni z wykorzystaniem metody iniekcji. W zależności od potrzeb może być to iniekcja grawitacyjna lub ciśnieniowa. Druga z wymienionych metod jest duża szybsza, w wielu przypadkach także skuteczniejsza. Jej zaletą jest też fakt, że może być zastosowana nawet w grubych murach, których poziom zawilgocenia sięga 95%.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy produkującej i dystrybuującej chemię budowlaną – ImmerBau: Cechą charakterystyczną dla iniektów cementowych jest płynna konsystencja. Dzięki temu dokładnie wypełniają wszelkie ubytki i wnikają do najgłębszych warstw podłoża. Starannie wyselekcjonowany skład poprawia właściwości naprawcze – zastosowanie środków niweluje powstawanie skurczów oraz wnikanie chlorków powodujących degradację betonowej powierzchni. To produkty o doskonałej pompowalności. Ma to duże znaczenie w czasie stosowania w trudnych warunkach środowiskowych. Z uwagi na odporność na szkodliwe działanie mrozu i wilgoci z powodzeniem można korzystać z nich również na zewnątrz.

Zastosowanie iniektów cementowych

Zaprawy określane jako iniekty cementowe stosowane są podczas wypełnienia niewielkich szczelin i pęknięć powstałych na powierzchniach betonowych i żelbetowych, a także tych wykonanych z cegły oraz kamienia. Wykorzystanie środków na bazie cementu prowadzi do usunięcia rys, a co za tym idzie, zapobiega przenikaniu wilgoci i związków chemicznych odpowiedzialnych za powstawanie korozji. Do ich zadań należy też uszczelnianie konstrukcji w celu zamknięcia drogi wnikania wody do wnętrza budynku. To bardzo dobry wybór w przypadku konieczności wykonania wtórnej izolacji poziomej.

Iniekty cementowe służą również jako środki do kotwienia prętów zbrojeniowych w konstrukcjach betonowych oraz osadzania kotew w elementach konstrukcyjnych z betonu, kamienia i skały. Wybrane produkty mogą być stosowane przy stabilizacji rur oraz niwelowaniu ubytków w konstrukcjach wypełnionych wodą. Zaprawy wzmacniają powierzchnie i przedłużają żywotność materiałów użytych do ich budowy. Dzięki temu chętnie sięgają po nie przedstawiciele firm realizujących projekty dla budownictwa (ogólnego, przemysłowego, podziemnego, hydrotechnicznego) oraz infrastruktury komunikacyjnej.

Możesz również polubić…