Zalety i wady żaluzji drewnianych — czy warto je wybrać?

Żaluzje są w dalszym ciągu bardzo popularnym rozwiązaniem, z jakiego korzystają zwolennicy klasycznych wnętrz. W ich przypadku możemy stawiać na drewniane lub te, które są wykonane z tworzyw syntetycznych. Biorąc pod uwagę modę ostatnich lat na naturalne surowce, można łatwo zauważyć, które produkty sprzedają się częściej niż pozostałe. Jednak czy jest to opłacalne dla klientów? Jakie są wady i zalety podobnych rozwiązań? Sprawdź, czy możesz wykorzystać drewniane osłony w każdym pomieszczeniu w swoim mieszkaniu.

Czym różnią się żaluzje od rolet — charakterystyczny, wygodny mechanizm

Rolety mają stosunkowo prosty mechanizm. Umożliwia on zwijanie oraz rozwijanie materiału, który jest umieszczony na walcu. Dzięki regulacji wysokości ułożenia materiału można modyfikować dostęp słońca w pomieszczeniu. Jednak nie ma możliwości regulowania oświetlenia pod kątem przepuszczalności światła przez samą roletę.

Takie udogodnienia są możliwe z wykorzystaniem żaluzji. Posiadają one charakterystyczny, bardzo wygodny mechanizm. Z jednej strony umożliwia on zwijanie oraz rozwijanie całego materiału podobnie jak w przypadku rolet. Jednak dzięki temu, że składają się z płytek ułożonych jedna na drugiej, można łatwo zmieniać ich położenie. Tym samym możesz dowolnie regulować przepuszczalność światła oraz jego dostęp do Twojego wnętrza. Jest to ogromna zaleta dla osób, które pracują przy komputerze. Mogą tak ustawić płytki, że w pomieszczeniu nadal jest jasno, pomimo że słońce nie pada bezpośrednio na monitory.

Czy żaluzje drewniane mogą być wykorzystywane w łazienkach?

Jednym z surowców wykorzystywanych przy produkcji żaluzji jest drewno. Wówczas można mówić o naturalnych produktach, które nie wpływają tak znacząco na środowisko, jak w przypadku plastikowych rozwiązań. Mają one wielu zwolenników, ponieważ wyglądają estetycznie i przez swój uniwersalny wygląd pasują do niemalże każdego wnętrza.

Jednak mają również pewne wady. Jedną z nich jest fakt, że takich produktów nie powinno montować się w łazienkach. Żaluzje drewniane mogą wówczas się zniszczyć, odkształcić i stracić swój urok. Dodatkowo zamoczone drewno może bardzo szybko się popsuć, wymagając szybkiej wymiany.

Dlatego w łazienkach, gdzie jest dużo wilgoci, rekomendowane są żaluzje z innych materiałów. Wówczas można mieć pewność, że produkty będą mogły być wykorzystywane przez wiele lat bez konieczności ich wymiany.

Największe zalety drewnianych żaluzji

Drewniane żaluzje mają wiele zalet. Z tego względu są bardzo chętnie wykorzystywane przez osoby, które wykańczają swoje mieszkania. Szczególnie często można je spotkać w salonach oraz gabinetach. Dlaczego?

Drewniane żaluzje umożliwiają regulację dostępu do światła

Wszystkie żaluzje, niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane, umożliwiają regulację dostępu do światła. Dzięki temu masz możliwość zdecydowania, jak jasno będzie w pomieszczeniu, w którym się znajdujesz. Możesz w całości odsłonić okno, delikatnie uchylić listewki lub zaciemnić wnętrze.

Elegancki wygląd drewnianych żaluzji przyciąga wzrok

Drewniane żaluzje, szczególnie te kupione w Rolety-Żaluzje są stylowe i uniwersalne. Pasują do niemalże każdego wnętrza i dają niepowtarzalny efekt wykończenia całości. Dodatkowo przyciągają wzrok, dlatego można stosować je jako jedyne ozdoby okienne. Z tego też względu świetnie sprawdzają się jako element wykończenia minimalistycznego wnętrza.

Czy rolety drewniane mają wady? Sprawdźmy!

Drewniane żaluzje mają wiele zalet, które z pewnością doceniają ich właściciele. Jednak czy można wymienić jakieś ich wady? Okazuje się, że właściciele zwracają uwagę szczególnie na dwa aspekty.

Jaka jest grubość listewek?

Grubość listewek w przypadku drewnianych żaluzji odgrywa ogromną rolę. Powinny być one odpowiednio cienkie, żeby po ustawieniu ich w poziomie do pomieszczenia wpadało wystarczająco dużo światła. Zwróć więc uwagę na to, jak ten element wygląda w przypadku produktów, które chcesz kupić.

Trudności w czyszczeniu

W przeciwieństwie do rolet, czyszczenie żaluzji może być dość czasochłonne. Należy przetrzeć wilgotną ściereczką każdą z listewek, żeby zachować czystość. Najlepiej jest tę czynność powtarzać przy okazji cotygodniowych porządków, żeby w dalszym ciągu wyglądały one estetycznie.

Pomimo tych kilku wad rolety drewniane z pewnością doskonale sprawdzają się nie tylko jako praktyczny element wyposażenia pomieszczenia. To również ciekawa ozdoba oraz dodatek do nowoczesnego wnętrza.

 

Kategoria: wnętrze domu

Może Ci się również spodoba