Zastosowanie mat antypoślizgowych

Śnieg i woda opadowa są nie tylko nośnikiem wielu zanieczyszczeń, które mogą na butach przedostawać się do wnętrz. Mogą one również przyczyniać się do mniej lub bardziej poważnych wypadków, szczególnie na powierzchniach wykonanych z materiałów takich jak kamień, płytki ceramiczne czy drewno. Aby zapobiegać takim sytuacjom, warto zainwestować w specjalne maty antypoślizgowe. Gdzie znajdą one zastosowanie?

Czym są maty antypoślizgowe?

Maty antypoślizgowe to specjalny rodzaj wycieraczek zewnętrznych, wykonanych z materiałów takich jak przędza z włókna szklanego czy granulat PCV. Sama mata ma postać dywanu, który można swobodnie zwijać – możliwe jest również osadzenie ich na profilach aluminiowych, dzięki czemu zachowują one swój kształt, nie zwijają się i nie fałdują po ułożeniu ich na danej powierzchni. Maty na profilach nazywane są również nastopnicami. W obu przypadkach mowa o produktach, których zadaniem jest zmniejszanie ryzyka poślizgnięcia się na danej powierzchni, a także pochłanianie zanieczyszczeń nanoszonych na butach.

Szeroki wybór mat oraz nastopnic antypoślizgowych znaleźć można w ofercie firmy Unimat.

Gdzie znajdują zastosowanie maty antypoślizgowe?

Jak zostało wspomniane, zadaniem mat antypoślizgowych jest chronienie osób poruszających się po danej powierzchni przed ryzykiem potknięcia się i upadku, który mógłby skończyć się kontuzją. Z tego powodu stosowane są one przede wszystkim na powierzchniach zewnętrznych, niechronionych przed opadami atmosferycznymi oraz wilgocią. Stosuje się je między innymi na:

  • schodach i klatkach schodowych,
  • tarasach, gankach i patio,
  • chodnikach i przejściach do budynków
  • w pobliżu basenów,

Polecane są one przede wszystkim do zabezpieczania powierzchni dość śliskich, takich jak płytki ceramiczne, gres szkliwiony, kamień naturalny czy heblowane drewno, gdyż to na nich szanse na poślizgnięcie się są największe.

Jakie są zalety mat antypoślizgowych?

Maty antypoślizgowe wykonane są z materiałów odznaczających się bardzo dużą odpornością na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Świetnie radzą sobie zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach, są niepodatne na działanie wilgoci oraz zawartych w niej zanieczyszczeń. Ponadto są bardzo wytrzymałe na obciążenia oraz tarcie – to wszystko sprawia, że zachowują swoje pierwotne właściwości oraz wygląd przez długie lata. Jednocześnie mają one dość elastyczną strukturę, dlatego po zakończeniu sezonu jesienno-zimowego, kiedy opady są najbardziej intensywne, można je bez problemu zwinąć i przechowywać w zamkniętym pomieszczeniu.

Możesz również polubić…