Prace budowlane

Często mamy wrażenie, że przepisy zmieniają się z dnia na dzień. Wcale to nasze myślenie nie jest błędne, niekiedy nawet dokładnie nie wiadomo i pojawia się nowelizacja. Czy korzystniejsza? Zależy, z której strony spojrzymy.

Bardzo ogromny zbiór przepisów oczywiście obowiązuje budowę. Przepisy budowlane są bardzo wymagające. Aby rozpocząć budowę w wielu przypadkach uzyskać pozwolenie na budowę, jednak nie zawsze. Istnieje pewna grupa inwestycji, które objęte są zwykłym zezwoleniem.

Kredyt hipoteczny

Grupa obiektów, które nie wymagają zezwolenia wcale nie jest taka mała, zgłosić swoje prace trzeba 30 dni przed terminem, kiedy planujemy rozpoczęcie robót budowlanych. Ważne, by w ciągu kolejnych 30 dni rząd nie wyraził sprzeciwu. Po upływie średnio miesiąca możemy przystąpić do pacy.
Warto zapoznać się, co nie wymaga pozwolenia na budowę:
Obiekty gospodarcze, które związane są z produkcją rolną i uzupełniają zabudowę zagrodową, wolnostojących budynków parterowych, altan, oranżerii i wiat, których powierzchnia nie przekracza 25m2. Warto pamiętać, że łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekroczyć dwóch na każde 500m2 powierzchni działki. To jednak nie wszystko zgłoszeniem objęte są oczywiście wiaty przystanków i peronów, budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 20m2, parkometrów, miejsc postojowych, zatok parkingowych, obiektów, które piętrzą wodę, przydomowych oczek wodnych i basenów, pomostów, pochylni, które przeznaczone są dla osób niepełnosprawnych.

Prawo wcale nie jest takie złe, jednak musi wszystko trzymać w sztywnych ramach. W innym przypadku każdy by robił to co chciał, a my nie mielibyśmy nawet usiąść, bo każdy by decydował o swoim otoczeniu. Czasy są wymagające, nigdy nie wiadomo kiedy przyjdzie do naszych drzwi kontrola. Niespodziewane odwiedziny nadzoru często są podziękowaniem sąsiada za okazaną pomoc. W życiu bywa różnie, czasem pod górkę a czasem z górki.

Czasem warto poświęcić chwilę uwagi na przepisy prawa budowlanego lub ewentualnie zasięgnąć porady specjalisty, architekta, który doradzi, jak uporać się z planowanym przedsięwzięciem. Warto pamiętać, że kary budowlane wcale nie są małe, dodatkowo groźba rozbiórki budynku jest bardzo realna, jednak przepisy są nieubłagane i niestety nikogo nie obchodzi, że o czymś nie wiedzieliśmy lub zapomnieliśmy. Każdy obywatel przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac zobowiązany jest do podjęcia wysiłku, by zaznajomić się chociaż trochę z zasadami, które będą nas obowiązywać do czasu zakończenia całej budowy.

 

Możesz również polubić…